cover

Aktualności

Wyszukiwanie wycieków w PWiK Starachowice

Szanowni Państwo!

Wiele zakładów i przedsiębiorstw wodociągowych posiada sprzęt do lokalizacji wycieków i prowadzi ich wyszukiwanie na sieci. Chodzi oczywiście o te wycieki, które są ukryte pod ziemią i trwają wiele dni zanim same by wyszły na powierzchnię ziemi lub się same ujawniły w inny sposób.

Ci z Państwa, którzy wyszukują systematycznie wycieki w sposób profesjonalny mają na tym polu - z pewnością - konkretne osiągnięcia.

Weźmy na ten przykład naszą firmę - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Starachowicach, któremu opłaca się finansowo wyszukiwać wycieki. Dokonuje ono dwóch przeglądów sieci miejskiej na rok, podczas gdy sieć gminna jest dozorowana za pomocą pomiarów przepływu nocnego. Cała sieć jest dość duża, gdyż liczy ok. 750 km wodociągów, a awaryjność jest na przeciętnym wieloletnim poziomie 450 awarii w roku. Generalnie jest to sieć bardzo trudna jeśli chodzi o ograniczanie wycieków (duże ciśnienie, zróżnicowanie terenu, wiek przewodów itd.).

Jednak systematyczna praca i dozór sieci (zorganizowane w sposób gospodarczy własnymi siłami) dały w tym właśnie przypadku bardzo spektakularne wyniki. Świadczy o tym przeciętny czas trwania wycieków (patrz załączony wykres).



W jaki sposób oblicza się przeciętny czas trwania wycieków?

Dosłownie w kilku krokach. Podamy tu skróconą procedurę:

  1. Obliczamy dla danej sieci straty do gruntu według metodologii BABE (ang. burst and background estimation),
  2. Odejmujemy je od strat całkowitych wody w danym roku.
  3. Obliczamy wielkość wycieku porównawczego dla danej sieci (ang. equivalent sernice pipe burst – ESPB)
  4. Dzielimy straty z wycieków przez ilość awarii (dołków) oraz wielkość wycieku porównawczego i 24 godziny, otrzymując długość – w dniach przeciętnej awarii/wycieku pojawiającego się na sieci.

Właśnie długość tego przeciętnego wycieku/awarii została bardzo wydatnie zmniejszona w przypadku Starachowic do dwudziestu kilku dni!

Wszystko to zostało dokonane dzięki własnemu zespołowi wyszukującemu wycieki o tradycyjnym wyposażeniu (min. multikorelator EIGMA) oraz prostemu monitoringowi sieci wiejskiej (komory wyposażone w wodomierze mechaniczne z miejscowym odczytem danych na sieci wiejskiej). Sieć miejska, z uwagi na bardzo dużą ilość pierścieni nie jest na razie monitorowana (trwają prace w tym obszarze działań).

 PWiK Sp. z o.o. Starachowice w 2012 roku wdrożył światowy standard Optymalnego Poziomu Wycieków, którego procedury niejako pilnują reżimu ograniczania strat wody. Wyszukiwanie wycieków i ograniczanie strat wody jest w przypadku PWiK Sp. z o.o. w Starachowicach działaniem samofinansującym się (dokonane ograniczenia w stratach sfinansowały wyszukiwanie wycieków). Potwierdzają to półroczne raporty z wyszukiwania wycieków na sieci.

 

Grzegorz Kiczor
Tel. kom.: 606-900-065
PWiK Starachowice

wtorek 2 września 2014


Partnerzy

  • Technologia Wody
  • Wydawnictwo Seidel-Przywecki - Biblioteka Inżynierii Środowiska - ścieki * woda * odpady
  • Stowarzyszenie Eksploatatorów Obiektów Gospodarki Wodno-Ściekowej