Szkolenie dla eksploatatorów stacji uzdatniania wody – część piąta
Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich
www.forum-wodociagi.pl
zaprasza na:
robocze spotkanie konsultacyjne w zakresie technologii wody
SEMINARIUM PT.
”SZKOLENIE DLA EKSPLOATATORÓW STACJI
UZDATNIANIA WODY – CZĘŚĆ PIĄTA”
Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich realizuje cykl szkoleń przeznaczonych dla osób związanych z uzdatnianiem wody.Początkowo spotkania te nazywane „szkoleniami dla operatorów” zmieniły swoją nazwę na „szkolenia dla eksploatatorów” ze względu na praktyczną przydatność dla różnych grup osób (również poza samymi operatorami) związanych z technologią wody. Zrezygnowaliśmy też z nazewnictwa „stopień” i przeszliśmy na „część”, ponieważ części te można poznawać oddzielnie, nawet w dowolnej kolejności. Jednak dopiero wszystkie części stanowią integralny zasób wiedzy, który pragniemy przekazać. Jest pięć części spotkania. Obecnie zapraszamy na część piątą.
Organizowane od 2006r przez Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich technologiczne spotkania konsultacyjne cieszyły się szerokim zainteresowaniem i wzięło w nich udział kilkaset osób z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z całego kraju.
Organizator spotkań jak i one same spełniają wymagania pozaszkolnych form kształcenia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. „w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 32, poz. 216 z 2006 r.). Po zakończeniu każdego szkolenia zostaną wystawione zaświadczenia o jego ukończeniu zgodnie z wymaganiami powyższego aktu prawnego.
W trakcie spotkań prezentowane będą filmy video, zdjęcia oraz wizualizacje komputerowe z licznych stacji wodociągowych z całego kraju.
Uczestnicy spotkania otrzymają obszerne materiały wiedzy
teoretycznej i praktycznej.
Zakres merytoryczny szkolenia
1. Hydrogeologia – uzupełnienie do wykładów z 3 stopnia. Metoda uzdatniania wody w warstwie wodonośnej. Zmiany jakości wody w studniach głębinowych . Analiza wpływu rodzaju warstwy wodonośnej na jakość ujmowanego surowca i potencjalne problemy technologiczne.
2. Barwa i mętność wody. Przyczyny występowania. Sposoby usuwania barwy i mętności. Stosowanie koagulantów. Wybór koagulantów.
3. Zaawansowane systemy uzdatniania wody. Węgle aktywne – wady i zalety stosowania. Techniki membranowe (mikro-, ultra-, nanofiltracja, odwrócona osmoza). Wymiana jonowa w zmiękczaniu wody i usuwaniu jonu amonowego .
4. Dozowanie preparatów fosforanowych do sieci wodociągowej. Cele dozowania, zasady dozowania i rozwiązywane problemy.
5. Monitoring jakości wody surowej i uzdatnionej. Metody biomonitoringu jakości wody.
6. Metody diagnozowania skażeń bakteriologicznych układów uzdatniania i dystrybucji wody – omówienie na przykładach praktycznych i wybór optymalnej metody dezynfekcji wody.
7. Centralne dyspozytornie w zarządzaniu Stacjami Uzdatniania Wody.
czwartek 5 maja 2011