cover

Artykuły

Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zamieszczony jest dyskusyjny projekt ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej (mogący odnosić się m.in. do oczyszczalni ścieków, przepompowni ścieków itp.).

Kilka kontrowersyjnych zapisów:

Art. 1. Ustawa określa zasady postępowania w przypadku występowania uciążliwości zapachowej.
Art. 5. 1. W celu ograniczenia uciążliwości zapachowej występującej na terenie gminy lub jej części, rada gminy może podjąć:
1) uchwałę w sprawie zapobiegania uciążliwości zapachowej na terenie gminy określającą ograniczenia w podejmowaniu działalności gospodarczej na terenie gminy przez podmioty prowadzące działalność mogącą powodować uciążliwość zapachową;
2) uchwałę w sprawie ograniczenia uciążliwości zapachowej na terenie gminy, określając sposób postępowania w zakresie ograniczenia uciążliwości zapachowej oraz podmioty powodujące uciążliwość zapachową.
2. Rada gminy podejmuje uchwałę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, po stwierdzeniu uciążliwości zapachowej danej działalności w wyniku wizji lokalnej, o której mowa w art. 7.
3. Uchwały, o których mowa w ust. 1 stanowią akty prawa miejscowego.
Art. 7. 1. Rada gminy podejmuje uchwały, o których mowa w art. 5 z własnej inicjatywy, z inicjatywy wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub na wniosek złożony przez co najmniej 50 mieszkańców gminy.
3. Mieszkańcy gminy popierający wniosek wyznaczają spośród siebie dwóch pełnomocników albo adwokata lub radcę prawnego jako pełnomocnika, którzy reprezentują wnioskodawców w postępowaniu dotyczącym przedmiotowego wniosku.
4. Podjęcie uchwały, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2, poprzedza się przeprowadzeniem wizji lokalnej.
6. Za przeprowadzenie wizji lokalnej odpowiedzialny jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
8. W wizji lokalnej biorą udział: co najmniej trzech radnych wyznaczonych przez radę gminy, wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub osoba przez niego upoważniona, osoby wyznaczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników urzędu gminy (miasta), pełnomocnicy mieszkańców gminy, w przypadku wskazanym w ust. 2.
9. W wizji lokalnej może wziąć udział wojewódzki inspektor ochrony środowiska oraz powiatowy inspektor sanitarny.
10. Z przeprowadzenia wizji lokalnej, w terminie 7 dni od daty przeprowadzenie wizji, sporządza się protokół celem przedłożenia radzie gminy.

niedziela 24 czerwca 2007


Partnerzy

  • Technologia Wody
  • Wydawnictwo Seidel-Przywecki - Biblioteka Inżynierii Środowiska - ścieki * woda * odpady
  • Stowarzyszenie Eksploatatorów Obiektów Gospodarki Wodno-Ściekowej