cover

Artykuły

Jakie powinno być stężenie tlenu po aeracji? Eksploatujemy stację uzdatniania wody podziemnej: napow

Pyt.:
Jakie powinno być stężenie tlenu po aeracji? Eksploatujemy stację uzdatniania wody podziemnej: napowietrzanie i filtracja na złożach kwarcowych

Odp.:
Tlen w wodzie podziemnej poddawanej procesowi uzdatniania jest konieczny do utleniania związków żelaza, manganu i amoniaku. I właściwie te trzy wskaźniki jakości wody determinują minimalne stężenie O2 warunkujące prawidłowe zachodzenie procesów. Zgodnie z wyliczeniami stechiometrycznymi na utlenienie Fe(II) do Fe(III), Mn(III) do Mn(IV) oraz NH4+ do NO3- potrzeba odpowiednio ok. 0,14, 0,29 i 3,8 mgO2 na mg Fe, Mn czy NH4+. Jak widać to głównie stężenie amoniaku jest determinantem zawartości tlenu w wodzie poddawanej filtracji. Przy dużych zawartościach tego związku niekiedy konieczne jest np. napowietrzanie między stopniowe. Znane są stacje uzdatniania wody, ujmujące surowiec o zawartości NH4+ na poziomie ok. 4,0 – 5,0 mg NH4+. Wówczas, jak nietrudno wyliczyć, minimalna zawartość tlenu, potrzebna tylko do całkowitego utlenienia amoniaku wynosi ok. 16,0 – 20,0 mgO2/L! W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie rozwiązań technicznych, umożliwiających doprowadzenie stężenia tlenu rozpuszczonego do takiego poziomu.

Przyjmuje się, że stężenie tlenu po filtracji nie powinno być mniejsze niż 4,0 – 5,0 mgO2/L. Stąd do wyliczonego na podstawie składu jakościowego wody surowej, zapotrzebowania na tlen, należy dodatkowo dodać wartość minimalną.
Oczywiście zupełnie oddzielne zagadnienie stanowią metody techniczne pozwalające uzyskać niezbędną zawartość tlenu w wodzie kierowanej na filtry.

wtorek 8 listopada 2005


Partnerzy

  • Technologia Wody
  • Wydawnictwo Seidel-Przywecki - Biblioteka Inżynierii Środowiska - ścieki * woda * odpady
  • Stowarzyszenie Eksploatatorów Obiektów Gospodarki Wodno-Ściekowej